Mapa aktivit na Chate krivan
1,6 km Obchod
1,6 km Reštaurácia
2,0 km Vlaková stanica
1,8 km Autobusová zastávka
10,5 km Lyžiarské stredisko Košútka
19,5 km Poľana - chránená oblasť
0,5 km Cyklistika
 

Ski centrum Košútka - 10,5 km

Košútka je lyžiarske stredisko nachádzajúce sa v pohorí Veporské vrchy, 1,5 km od centra mesta Hriňová. Ponúka vleky a zjazdovky troch rôznych náročností, takže si prídu na svoje skúsený lyžiari, aj menej skúsený lyžiari a aj úplný začiatočníci.

Samozrejmosťou je umelé zasnežovanie, požičovňa lyží a snowboardov, lyžiarska a snowboardová škola a veľmi populárne nočné lyžovanie na najdlhšej 960 m zjazdovke. Každoročne sa tu usporadúva Big Air Košútka – súťaž v freestile skokoch snowboardistov a free skierov. Vzdialenosť lyžiarskeho strediska od našej chaty je približne 10,5 km. Viac informácií môžete nájsť na Kosutka.sk

Lyziarske stredisko kosutka
 
Kalamarka

Kaľamárka - 13km

Prírodná pamiatka, andezitová skalná plošina s množstvom skalných veží, stien a komínov, ktoré vznikli eróziou čela lávového prúdu. Predná strana je obľúbeným cvičným horolezeckým terénom s pekným výhľadom na juh. Zadná Kaľamárka je najvýznamnejším archeologickým náleziskom v Podpoľaní. Stálo tu praveké hradisko z neskorej doby bronzovej, neskôr obnovené v dobe železnej a nakoniec slovanmi. Z Detvy sa sem dostanete po červenom náučnom chodníku a z časti Kostolná aj autom.

 

Vodopád Bystrô - 18 km

Národná prírodná pamiatka, 23 metrov vysoký vodopád tvorený Bystrým potokom. Vznikol tektonickou činnosťou, poklesnutím časti lávového prúdu.

Kamenistý potok

Potok preteká malebnou 25 km dlhou Kamenistou dolinou. Tadiaľto kedysi viedla lesná železnička. Chráneným areálom je horný tok - meandre v dĺžke 2,5 km. V polovici doliny sa nachádza vodná nádrž Hronček. Predstavuje zachovalý pôvodný systém na splavovanie dreva. Prístupný je tunelom točitých schodov z hrádze nádrže. Hlavne od Sihly v smere toku potoka patrí k najpokojnejším a najpríjemnejším cyklotúram regiónu, vhodným pre rekreačných cyklistov. Prístup bicyklami je od obce Sihla.

Melichova skala

Zvetraný zvyšok čela lávového prúdu. Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1964. 30 m vysoká skalná veža, výrazne vyčnievajúca z okolitých miernych svahov. Ku skale sa viaže povesť o závistlivej žene s nošou na chrbte, ktorá cestou na svadbu skamenela. Od Detvy sa k nej dostanete po modrej značke.

Vodopad Bystro
 
Polana

Chránená krajinná oblasť POĽANA - 19,5 km

Poľana je najvyššie sopečné pohorie na Slovensku. Vulkanickou činnosťou sa na jej území vytvorila mohutná sopka s priemerom 20 km, čím sa zaraďuje medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe.

V centrálnej časti územia sa zachovala typická kotlovitá prehĺbenina krátera. Zachovali sa aj zvyšky lávových andezitových prúdov a veľa z nich je vyhlásených za maloplošné chránené územia. Sú to Kalamárka, Melichova skala, Vodopád Bystrô. Aglomerátové zvyšky reprezentuje Bátovský balvan, Jánošíkova skala, či Veporské skalky. Osobitosťou chránenej krajinnej oblasti je vrcholová smrečina na Zadnej Poľane, ktorá sa nachádza na najjužnejšom okraji pôvodného areálu v Západných Karpatoch na andezitovom podklade.

Vyskytuje sa tu množstvo chránených a vzácnych druhov rastlín. S fauny spomeňme výskyt medveďa, vlka, rysa, orla krikľavého, či výra skalného. Od roku 1990 je územie CHKO Poľana biosférickou rezerváciou UNESCO.

 

Čierny Balog - Vydrovo - Chvatimech - 39 km

Čiernohronská železnička, dlhá 132 km, je najdlhšou zo 40 lesných železníc na Slovensku. Do roku 1982 prevážalo drevo a drevorubačov, neskôr jej hrozil zánik. Dnes je rekonštruovaných 14 km koľajníc na úseku Chvatimech-Čierny Balog-Vydrovo. Nezabudnuteľné dojmy z jazdy parnou lokomotívou uprostred krásnej čiernohronskej prírody umožňujú letné turistické vozne. Premáva v letnej turistickej sezóne (od 1. 4. do 15. 9.) denne, aj počas sviatkov.

LESNÍCKY SKANZEN – Čierny Balog – Vydrovo

Návštevník sa môže prejsť prekrásnou čiernohronskou prírodou po 2900 m dlhom „chodníku voľného času“ s 56 zastávkami. Skanzen umožní spoznať rastové fázy lesa a výchovné zásahy v nich, historické i súčasné technológie, zariadenia a nástroje i lesnú zver.

Cierny balog zeleznica
 
Batovsky balvan

Bátovský balvan - 43 km

Prírodná pamiatka, osamotený kamenný blok vysoký cca 14 m a široký 8 m. V starších štvrtohorách zvetral a zrútil sa do doliny. Dostanete sa k nemu z Hrochote po modrej turistickej značke Hrochotskou dolinou

Buk pod Širokou

Najmohutnejší buk v CHKO Poľana. 250-ročný chránený strom. Má výšku 35 m, priemer koruny 30 m a obvod kmeňa takmer 5 m. Dostanete sa k nemu cyklistickým a bežkárskym chodníkom z obce Hrochoť.

 

Dobročský prales - 48 km

Patrí k najstarším chráneným územiam na Slovensku. Nachádza sa v blízkosti obce Čierny Balog a predstavuje plochu 101,82 hektárov. Dôvodom ochrany je zachovanie posledných zvyškov pôvodných lesov, ktoré sa vyvíjali na našom území tisícročia. Pozoruhodné sú najmä mohutné jedince jedlí, smrekov, bukov a javorov horských. Zo živočíchov tu žije jelenia zver, medveď hnedý, rys ostrovid, mačka divá, kuna a bohatá skupina vtáctva. Najzaujímavejším vtákom je maličká sova – kuvičok vrabčí, ktorý dorastá len do veľkosti 10 cm. V roku 1964 víchor zlomil známu „Dobročskú jedľu“, ktorá patrila medzi najmohutnejšie v Európe. Dosahovala vek 450 – 500 rokov.

Dobrocsky prales
 
Havranie skaly

Havranie skaly - 43 km

Ojedinelé územie horskej doliny s kaňonovitým charakterom skalných stien s názvom Havranie skaly môžete nájsť pri obci Hronec v katastrálnom území obce Valaská na sútoku potokov Hraškovej a Jaseňovej doliny vo výške 890 – 930 m n.m.

Hrb (1225 m n.m.)

Geometrický stred Slovenska. Obrovské bralo s krásnym výhľadom na Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Veľkú Fatru a Veporské vrchy.

Hrochotská dolina

16 km dlhá dolina so zaujímavými útvarmi Bátovským balvanom a Jánošíkovou skalou. V minulosti tadeto viedla lesná železnička z Vígľaša do Kysliniek. Dolinou prechádza prístupná asfaltová cesta – modrý turistický chodník.

 

Jánošíkova skala - 36 km

Patrí k najstarším chráneným územiam na Slovensku. Nachádza sa v blízkosti obce Čierny Balog a predstavuje plochu 101,82 hektárov. Dôvodom ochrany je zachovanie posledných zvyškov pôvodných lesov, ktoré sa vyvíjali na našom území tisícročia. Pozoruhodné sú najmä mohutné jedince jedlí, smrekov, bukov a javorov horských. Zo živočíchov tu žije jelenia zver, medveď hnedý, rys ostrovid, mačka divá, kuna a bohatá skupina vtáctva. Najzaujímavejším vtákom je maličká sova – kuvičok vrabčí, ktorý dorastá len do veľkosti 10 cm. V roku 1964 víchor zlomil známu „Dobročskú jedľu“, ktorá patrila medzi najmohutnejšie v Európe. Dosahovala vek 450 – 500 rokov.

Janosikova skala
 
Janosikova skala

Mičinské travertíny - 32 km

Národná prírodná pamiatka, travertínové útvary - miniatúrne terasy a jazierka s drobnými vodopádmi. Nájdete ich za obcou Horná Mičiná, naľavo od cesty v smere od Banskej Bystrice.

Predajnianske vodopády - 87km

Pri obci Predajná sú v nadmorskej výške 725 m n. m. situované dva Predajnianske vodopády – prvý s výškou 5 m a druhý s výškou 2,5 m. Nachádzajú sa v doline Predajnianske Čelno pod tunelom – vedie k nim značkovaná cesta z odbočky pod tunelom z asfaltky.